czwartek, 5 grudnia 2013

Jakiego Polaroida kupić?

Długo się zastanawialiśmy i kłopotaliśmy zanim kupiliśmy nasz pierwszy aparat Polaroid.
Wówczas z pomocą przyszedł nam  oczywiście internet, który wyjaśnił wiele spraw, np. to, jakiego aparatu nie kupować. Nie natrafiliśmy jednak, na żadną stronę na, której temat zakupu aparatu do fotografii instant byłby omówiony kompleksowo. Znaleźliśmy wiele stron, na których można przeczytać o poszczególnych modelach aparatów i filmów. Nie natrafiliśmy jednak na miejsce, w którym cała ta wiedza byłaby w jakiś sposób usystematyzowana i odnosiła się do dostępności danych produktów na rynku. Dlatego dziś postaramy się wypełnić tą lukę i napisać na co należy zwrócić uwagę i na co uważać przy kupnie Polaroida, oraz to gdzie najłatwiej dostać do nich filmy. 

Naszym pierwszym odruchem było wejść na portal aukcyjny i kupić dobrze wyglądający, stosunkowo tani aparat. Najlepiej plastikową kostkę jaką pamiętałem z czasów wakacji spędzonych u kuzyna, z której zdjęcia po zrobieniu wyjeżdżały automatyczne. Nie zdawaliśmy sobie wówczas sprawy, że filmy do takiego aparatu są bardzo trudno dostępne. Po zakończeniu produkcji polaroidowych filmów w 2008 roku, można je obecnie kupić tylko z drugiej ręki, najłatwiej na eBayu. Kosztują tam ok 25- 30 USD za paczkę czyli 75-90 zł. To dosyć dużo zważywszy, że  taki aparat można już mieć za kilkadziesiąt złotych a same filmy są już przeterminowane a w jednej paczce (kasetce) mamy tylko 10 zdjęć . Ponieważ stwierdziliśmy, że dla nas taka cena jest za wysoka i mocno by nas ograniczała, nie zdecydowaliśmy się na ten wariant.

I to jest właśnie podstawowa wskazówka dla osób chcących zacząć robić zdjęcia „natychmiastowe”. Przed kupnem sprawdźcie na jaki film działa aparat, który chcecie kupić i jak wygląda jego dostępność.

Obecnie można dostać filmy do czterech rodzajów aparatów polaroid i tylko między tymi aparatami  powinno się naszym zdaniem dokonać wyboru. 


Aparat typu Polaroid SX-70 - trochę pisaliśmy już o nim w poście dotyczącym historii polaroidów, i na pewno jeszcze wrócimy do niego, w którymś z kolejnych postów. Dziś wspomnimy tylko że do tego rodzaju aparatu nadaje się film Polaroid typu SX-70 na przykład Polaroid Time Zero, Polaroid Artistic TZ (można szukać ich na eBayu) lub filmy Imposible np. PX-100, które są dostępne w Impossible Project. 

Aparat typu Polaroid 600 - To właśnie wspomniana plastikowa kostka, dla wielu jedyny rodzaj aparatów Polaroid, który znają. Nadają się do niego filmy Polaroid 600 z eBaya lub filmy z Impossible Project oznaczone jako 600
Aparat typu Polaroid Spectra / Image - Aparaty produkowane od lat 80-tych do początku lat 2000-nych Zdjęcia z tego aparatu są trochę większe niż te z aparatów opisywanych wcześniej. Filmy do tych aparatów to Polaroid Spectra Image dostępne na eBayu lub filmy Imposible z Impossible Project.
Aparaty typu Polaroid Automatic Land Camera - W tych aparatach stosuje się filmy o wielkości 3,25 cala na 4,25 cala. Filmy do nich pasujące to Polaroid 108, Polaroid 125, Polaroid 664 BW Instant, Polaroid 669 Instant Color lub inne filmy produkcji Polaroida o takim rozmiarze.  Do tego rodzaju aparatów pasują również filmy instant produkowane przez fuji: FP-100C,  FP-3000B oraz FP-100B. Filmy marki Fuji są dostępne zarówno na eBayu czy allegro, jak i w wielu sklepach internetowych. Ponieważ są w dalszym ciągu produkowane ich cena nie poraża aż tak bardzo i wynosi od ok 12-13 USD za paczkę (10 zdjęć). Jeśli chcemy trochę zaoszczędzić warto rozważyć zamówienie większej ilości filmów, gdyż cena może być wtedy niższa. Osobiście w filmy do naszego Polaroida 100 Automatic Land Camera zaopatrujemy się na eBayu i nigdy nie kupujemy pojedynczej paczki filmu. 
Poza eBayem filmy do pierwszych trzech typów aparatów można kupić w Impossible Project, firmie, która została założona przez fanów marki Polaroid, chcących uchronić go od zapomnienia. Nie są jednak one tanie gdyż kosztują ok 25 USD a paczka filmu zawiera tylko 8 zdjęć.

Dostępność oraz cena filmów Fuji spowodowała, że zdecydowaliśmy się na aparat Polaroid 100 Land Camera. Zakupu dokonaliśmy w sklepie Flmphotography http://filmphotographyproject.com/store i z całą pewnością to miejsce możemy polecić. Sprzęt tam sprzedawany jest sprawdzony i przetestowany a w razie kłopotów można go zwrócić w ciągu 30 dni. Jeśli nie wiemy na jaki aparat się zdecydować lub mamy jakieś wątpliwości, Michael Raso -założyciel strony z chęcią nam doradzi i odpowie na każdego maila. 
Innym miejscem, gdzie możemy znaleźć aparaty Polaroid jest, któryś z portali aukcyjnych. W tym temacie zalecamy jednak dużą ostrożność, gdyż nie każdy aparat opisywany jako sprawny w rzeczywistości taki jest. Wielu ludziom, wydaje się, że jeśli aparat wiele lat temu działał i od tamtej pory był schowany w bezpiecznym pudełku, to dziś także będzie sprawny. Tak być jednak nie musi. Warto, więc przed zakupem móc obejrzeć sprzęt jaki chcemy kupić lub upewnić się, że w razie kłopotów będziemy mogli go oddać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz