czwartek, 9 stycznia 2014

Jak zakładać film do aparatu Polaroid Automatic Land Camera?


1. 2. Otwóż tylną ścianę aparatu przesuwając pokazany element.

3. 4. Odegnij czerwony zacisk, aby zwolnić rolki. Przeczyść metalowe rolki kawałkiem papieru, aby pozbyć się resztek chemii z poprzednich filmów.


5. Dociśnij metalowe elementy, aby zmniejszyć siłę ich nacisku na film.6. 7. Włóż film do aparatu tak, aby widoczny był biały pasek a okienko w kasecie skierowane było do wnętrza aparatu. Film dociśnij najpierw od boku (rys. 6) a dopiero potem od góry (rys. 7), uważając by nie naciskać w miejscu, w którym zgromadzony jest wywoływacz.


8. Przed zamknięciem aparatu upewnij się, czy wszystkie białe papierki są wyprostowane, a czarny pasek wystaje poza aparat.


9. Zamknij aparat, dociskając równomiernie z obu stron tak jak na zdjęciu. 
10. 11. Delikatnie ale pewnie pociągnij za czarny pasek papieru, który wystaje z aparatu. Na początku  poczujesz dość silny opór, który w miarę wyciągania osłabnie. Postaraj się zrobić to powoli  ale jednostajnie i z wyczuciem, gdyż papierowy pasek może się zerwać. (W takim wypadku, ponownie otwórz aparat i doklej oderwany fragment mocną taśmą klejącą, tak aby nie skleić białych papierowych pasków.)


12. Film jest już zamontowany. Teraz musisz już tylko dostosować ustawienia aparatu do czułości zamontowanego filmu. Na początku, za pomocą kółka oznaczonego jako FILM SPEED, które  znajduje się pod obiektywem ustaw odpowiednią wartość ISO - dla filmów FujiFilm FP 100c i FP100bw, musi znajdować się na oznaczeniu 75, a dla filmu Fujifilm FP 3000bw na oznaczeniu 3000.
13. Obok kółka  służącego do zmiany ISO jest przełącznik służący do ustawiania warunków ekspozycji dla filmu kolorowego i czarno-białego, zależnie czy fotografujemy w słoneczny dzień, w pochmurny dzień, we wnętrzu, albo z lampą błyskową.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz